Olen oma elus saatnud erinevaid hinnapakkumisi väga erinevatele pidudele. Vahepeal isegi samale kliendile mitu korda.
Mõnikord saab isegi sama klient pooleaastase vahega kaks täiesti erineva hinnaga pakkumist ja on üllatunud, kui näiteks teine või viimane pakkumine kõvasti kallim (vahel ka odavam) eelmisest.
Miks see nii on ja kuidas siis ikkagi kujuneb hind meelelahutajal, kes enda tegevused teadlikult läbi mõtleb ja kliendile pakub täpselt seda mida klient soovib?
DJ pakub erinevaid teenuseid ja müüb ka oma aega
Paljude jaoks, kes DJ-d palkavad või üritust korraldavad ei pruugi olla iseenesest mõistetav, et ta tegelikult ostab lisaks kellegi oskustele, ekspertiisile ja tehnikale ka tema aega.
Enamikel bändidel ja DJ-del on täna “oma hinnalipik”, mis tähendab, et tegelikult on paljudel täna mingi kindel hind oma põhiteenuse eest. Näiteks võib DJ-l olla tema põhiteenuse (ehk 3-5h disko) põhihinnaks 400 EUR.
Klient aga üllatub, kui ta tellib selle DJ näiteks Tallinnast Rakverre ja DJ teeb talle pakkumise 2-3 korda suurema numbriga. Miks see nii on?
Nii nagu iga teisegi teenuse puhul, on ka DJ teenusel omad lisakulud ja vajadused, mis on ürituste lõikes erinevad. Peamiselt on nendeks transport, tehnika ja aeg.
Kui küsid DJ-lt lisaaega, ole valmis ka selle eest maksma
Paljud üritused on tänapäeval sellised, kus DJ peab olema peol kohal näiteks kell 17.00 aga päriselt hakkab ta oma põhitööd ehk diskot tegema alles 21.00. DJ on sõitnud kodust 85km kaugusele ja tal on tervelt 4 tundi aega, mis on sisuliselt millegi all kinni. Mina olen seisukohal, et selline aeg peab olema tasustatud ja olen sellele peoeelsele ootamiseajale oma hinnalipiku külge pannud.
Seda lihtsalt sellepärast, et mõlemal pool poleks arusaamatusi ega probleeme. Kui mind juba kuskile üritusele on teatud varajaseks ajaks kohale kutsutud, siis tegelikult ma seal väga oma isiklike asjadega tegeleda enam ei saa. Ikka on vaja kas valvata taustamuusikat, olla kuskil abis jne.
“Hobi DJ” vs “päris DJ”
Olen paljudes sotsiaalmeedia gruppides näinud postitust, kus otsitakse “hobi DJ-d” või kedagi, kes “pole päris proff aga teeb töö ära tasuta”.
Selliste üleskutsete peale olen tihti naerma puhkenud ja nendest kauge kaarega mööda läinud. Nimelt on tegemist täiesti tavalise skeemiga, kus otsitakse tasuta tööjõudu. Kui ikkagi peole on DJ kutsutud ja ta on kohustatud seal inimeste soovilugusid mängima ja inimesi tantsutama, siis tegelikult teeb ta tööd nagu iga teinegi tööd tegev inimene. Seega jällegi – miks peaks ta seda tegema tasuta? Siinkohal peaks tasu saama ka inimene, kes ei pruugi olla DJ aga on ikkagi “tanki pandud”.
Võin enda kogemusest öelda, et omamata teadmisi ja oskusi tantsupõrandat juhtida ja mängida tundide kaupa soovilugusid, kuulata kellelegi vaidlemist jne on mentaalselt raske ja väsitav. Mitte kogenud või mitte “päris DJ-le” on mingi peo ära tegemine palju kordi keerulisem ja raskem kui juba kogenud tegijal.
Hinna lõplik kujunemine
Hind võib olla erinev ka vastavalt hooajale. Näiteks suvel, kus nõudlus on kõrge või aastavahetused on kindlasti paljudel DJ-del kas osaliselt või lausa 2 korda kallimad. Nõudlus paneb paika hinna.
Mina kasutan täna enda DJ hinnapakkumise koostamisel alati sellist lihtsat valemit: DJ honorar + lisaaeg & paigalduse aeg + transport + ettevalmistusele kuluv aeg + tehnika rent.
Loodan, et antud postitus aitas nii hinnapärijaid kui ka pakkujaid!